2421/​626

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Fritstående skrivebord af teak, sarg med tre integrerede skuffer. Model 93–3. Designet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen, 1958. H. 71,5. L. 145. B. 75.

Litteratur: Bygge & Bo, juni 1956.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder. En manglende hjørneliste. Faktura fra 1958 medfølger.

I Aarhus
Vur­dering

20.000 DKK

800318 14.500 DKK
882802 14.000 DKK