2420/348
Sino-tibetansk figur af delvis bemalet metal i form af Jambhala med krone og smykker, holdende et sejrsbanner i sin højre hånd og en manguster i sin venstre, siddende på en løve på dobbelt lotustrone med flammende mandorla. Forseglet. Vægt ca. 1675 g. 20. årh. H. 22.
Let irret. Rester af bemaling. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering
Hammerslag
12 bud
101392 (Autobud) | ||
883810 | ||
101392 (Autobud) | ||
883810 | ||
101392 (Autobud) | ||
883810 | ||
101392 | ||
883810 (Autobud) | ||
101392 | ||
883810 | ||
101392 | ||
883810 |