2421/866
Rigmor Andersen (f. Aarhus 1902, d. Søllerød 1995)
Fritstående skrivebord af kirsebærstræ. Front med fire skuffer og to udtræksplader ilagt glas. Model 141. Formgivet 1941. Udført hos Brdr. Andersen. H. 72,5. B. 192. D. 96.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Malingpletter langs kanter.
Vurdering