2420/​608

Yngve Ekström (f. Hagafors 1913, d. 1988)

“Lamino”. Et par lænestole af formbøjet eg, betrukket med bordeaux skind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Swedese, Sverige, 2014. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

8 bud

1015362 6.500 DKK
972392 6.000 DKK
1015362 (Autobud) 5.500 DKK
972392 5.000 DKK
1015362 4.600 DKK
972392 4.400 DKK
510554 4.200 DKK
1015362 4.000 DKK