2419/​889

Ubekendt design

Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med sømbeslået, brunt, patineret skind. Udført ca. 1930'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kanthak/afslag på ben. Skind med pletter, smuds og mindre rifter.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

296282 3.000 DKK