Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
“Yasmin”. Figur af chamotte i form af stående kvinde. Delvis dekoreret med turkisblå glasur med underglaseret blomsterdekor i blåort. Sign. Johannes Hedegaard, 21696. Kgl. P. H. 51.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
19 bud