2420/​278

Caroline van Deurs (f. Frederiksberg 1860, d. København 1932)

“Den rare Bassemand”. Børn samlet omkring en kurvelift i haven ved præstegården ved Pedersborg Kirke. Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 58×81.

Proveniens: nedarvet i kunstnerens familie ind til i dag.

Afskalninger samt perforering af lærredet. Mindre krakeleringer samt mærke langs blændrammen. Behov for rens og let opstramning.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

18 bud

865006 3.600 DKK
844567 (Autobud) 3.400 DKK
1094807 3.400 DKK
844567 (Autobud) 3.200 DKK
1094807 3.000 DKK
844567 (Autobud) 2.900 DKK
1094807 2.800 DKK
844567 1.650 DKK
107745 (Autobud) 1.600 DKK
844567 1.550 DKK
107745 (Autobud) 1.350 DKK
844567 1.300 DKK
107745 1.250 DKK
844567 (Autobud) 1.200 DKK
107745 1.200 DKK
844567 1.100 DKK
107745 1.050 DKK
1063327 1.000 DKK