2420/​273

Kinesisk cloisonné 'moon flask' vase, dekoreret i rød, grøn, blå og gul med chrysanthemer og blade på turkis grund; fodstykke med hui-design. Hanke støbte i form af kiliner. Qing 18/19. årh. H. 38 cm.

Proveniens: Erhvervet ved udstationering i 1950–60erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ene korpusside med afslag og omfattende reparationer.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

7 bud

839497 4.200 DKK
893068 (Autobud) 4.000 DKK
839497 3.800 DKK
893068 (Autobud) 3.600 DKK
839497 3.400 DKK
893068 3.200 DKK
839497 3.000 DKK