2421/​869

Dansk snedkermester

Skrivebord af cubamahogni. Front med 11 skuffer, bagtil med tre skuffer og to skabe, messinggreb. Udført som svendestykke af Per Hauen Limkilde hos snedkermester Axel Albeck, 1943. H. 76,5. B. 162. D. 85.

Proveniens: Svendestykke af Per Hauen-Limkilde, tilkendt sølvmedalje 1943. Udlært hos snedkermester Axel Albeck.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Ujævn falmet.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK