2421/783
“J 16”. Gyngestol af bøg med sæde af flettet papirgarn, løse hynder med sort skind. Tegnet 1944. Udført hos Fredericia Furniture.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 10, oktober 1945.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Vurdering
1052080 |