2421/​564

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Sæt på seks stole med ben af stål. Sæde og ryg af ahorn. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Nogle med tegn på fugt.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

981117 3.200 DKK
894426 3.000 DKK