Albert Gottschalk (f. Stege 1866, d. Frederiksberg 1906)
“I udkanten af en Skov”. Sign. på bagsiden Albert Gottschalk. Olie på malepap. 30×42.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 510, 1988 nr. 536. Bruun Rasmussen auktion 613, 1995 nr. 477.
Mindre nålehuller langs øverste kant. Enkelte mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
8 bud