2420/​909

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Daybed af birk. Hynde betrukket med ternet uld. Model 710. Formgivet 1935. Udført hos Artek. H. uden madras 36. L. 203. B. 93.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Finérafslag. Betræk med pletter og smuds. Uorginal madras.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag