2421/​876

Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)

Sæt på seks sjældne spisebordstole af Cuba mahogni. Sæde betrukket med hhv. sort hestehår og skind. Udført 1930érne. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Finérskader/afslag. Finérreparationer. Løs i samlingerne.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK