2421/​940

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Skolebord af massiv bøg med plade af lamineret bøg. Formgivet i 1952 til Stengårdsskolen i Gladsaxe. H. 60. B. 100. D. 41.

Litteratur: Vilhelm Lauiritzen Arkitekter.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Smuds.

I Aarhus
Vur­dering

4.000–6.000 DKK