2421/940
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Skolebord af massiv bøg med plade af lamineret bøg. Formgivet i 1952 til Stengårdsskolen i Gladsaxe. H. 60. B. 100. D. 41.
Litteratur: Vilhelm Lauiritzen Arkitekter.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Smuds.
Vurdering