2421/​833

Herman Hans Christian Kähler, m.fl. (f. 1876, d. 1940)

Karl Hansen Reistrup, m.fl. (f. Valby 1863, d. København 1929)

Tre dele lertøj, bestående af en skål modelleret med gæs, en vase modelleret med ugle, samt en bordlampe med fire hanke. Dekoreret med hhv. grå, hvid og rødlilla glasur, hvid og iriserende rød glasur, samt grøn og sort glasur. Skål med gæs usign. Vase med ugler sign. KHR samt HAK. Lampe sign. HAK. Vase og lampe udført hos Kähler. H. hhv. 22, 18,5 og 36 excl. fatning. Diam. ca. 19, 16 og 22. (3)

Litteratur:

Rasmussen, Peder. “Kählers Værk. Om familien Kähler og deres keramiske værksted i Næstved 1839–1974”. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck : København. 2002. Lampe omtalt s. 123, afb. fig. 156, s. 125.

Rasmussen, Peder. “Reistrup. Udsmykninger og Keramik”. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck : København. 2006. Afb. s. 53.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Gæs med flere mindre afslag, samt to større på hale og vinge. Ugler med reparationer på næb, samt flere afslag på fodrand og relief. Bordlampe med senere limet top. Flere glasurafslag på side, øverste kant, hanke og base. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

843155 2.000 DKK