A.J. Iversen (f. Sønder Bjert 1888, d. København 1979)
Cirkulært sofabord af riopalisander med “sko” af messing. Udført hos snedkermester A.J. Iversen, med etiket herfra. H. 60. Diam. 82,5.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre hak. Krakeleringer på top.
Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
823958 |