2421/809
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3½/2½”. Bordlampe med stel af bruneret metal. Overskærm af gul/hvid metal, mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
Hammerslag
13 bud