2420/831
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 236”. Tre-personers sofa med stel af massiv eg, armlæn og løse epeda hynder betrukket med lyst uld. Model GE 236/3. Designet 1955. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 210.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Armlæn med huller.
Vurdering
Hammerslag
1146524 | ||
868708 |