2421/​546

Fritz Hansen

Højrygget lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grøn uld. Model 1672. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smiuds og slitage.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

1094315 7.000 DKK