2421/546
Højrygget lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grøn uld. Model 1672. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smiuds og slitage.
Vurdering
1094315 |