2421/​644

Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)

Fire stole med stel af teak og sorte beviklinger på håndtag, betrukket i sæder med stribet uld. Model 210. Udført hos Mogens Kold Møbelfabrik, Kerteminde. 1960'erne. (4)

Litteratur: Mobilia nr. 25, 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter. Alle stole med revner/mindre reparationer ved samling mellem kopstykke og ben.

I Aarhus
Vur­dering

10.000 DKK

855837 7.000 DKK