2421/644
Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)
Fire stole med stel af teak og sorte beviklinger på håndtag, betrukket i sæder med stribet uld. Model 210. Udført hos Mogens Kold Møbelfabrik, Kerteminde. 1960'erne. (4)
Litteratur: Mobilia nr. 25, 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter. Alle stole med revner/mindre reparationer ved samling mellem kopstykke og ben.
Vurdering
855837 |