2420/935
Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)
Tre vaser af stentøj, den ene modelleret med mønstre i relief. Dekoreret med hhv. mørk blåsort glasur, og brunsorte glasurer. Sign. monogram. Brunsort glaseret vase med reliefmønstre samt blåsort glaseret vase mærket Ateljé. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 15–17,5. Diam. ca. 14–15. (3)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Brunsort glaseret vase uden reliefdekor: 2. sortering.
Vurdering
Hammerslag
8 bud
853141 | ||
1026790 (Autobud) | ||
853141 | ||
1026790 (Autobud) | ||
203092 | ||
1026790 (Autobud) | ||
203092 | ||
1026790 |