Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med vippefunktion og returdrej, fod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med rødbrunt skind. Manglende sædehynde. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2008.
Stemplet nr. 10080017850.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder armlæn med nogle ridser og krakeleringer. Manglende sædehynde.
Tvangssalg, 1. maj 2024
29 bud