2420/775
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Et par “Radiohuspendler” af opalglas. Skærmholder af messing. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. skærmholder 45/48. Diam. 34. (2)
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud