2421/943
Armstol med stel af eg og negle af teak, sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. Model 33 a. Udført hos Matthes Polstermøbelfabrik, Løgten.
Litteratur: Mobilia no. 7, juli 1955, s. 70. Her afbildet model 33 b, i annonce.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på stel. Betræk med slitage og pletter.
Vurdering