2421/​521

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)

Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)

“LC 2”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina, 2006. (2)

Stemplet nr. 171238 og 169683.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Certifikat til nr. 169683 medfølger.

I Aarhus
Vur­dering

20.000 DKK

8 bud

864665 17.500 DKK
999149 17.000 DKK
800318 16.500 DKK
864665 16.000 DKK
914456 15.500 DKK
864665 15.000 DKK
914456 14.500 DKK
864665 14.000 DKK