Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
En samling legetøj af hhv. eg, teak og limbatræ i form af abe, kanin og to bjørne. Delvis med inlægninger af lyst træ. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright, en bjørn ustemplet. H. 11,5–19. (4)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser, mindre afslag og mærker. Abe med løs arm og defekt, senere elastik, og en hånd løs men medfølger, en hånd mangler. Kanin med løst søm på forben, samt senere elastik.