2418/777
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2”. Pendel med fatningshus af bakelit. Skærme af gulmalet matglas. Baldakin af bakelit. Skærmophæng med trådben, stemplet “P.H.-2” og “ Patented”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam. 28,5.
Brugspatina herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Mellemskærm og bundskål mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
Hammerslag
18 bud