2418/​623

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Fire armstole af sortlakeret træ med sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og stemplet er med label hos Carl Hansen & Søn, 1960erne. (4)

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s. 195.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Sæder med forskellig patina og pletter, en stol har lidt defekt flet. To stole er stemplet i stellet. To stole er med label, hvoraf den ene er fra Johannes Hansen, som har solgt stolen.

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag