2420/​279

Kinesisk lågvase af brunlig jade, hanke i form af drager, lågknop i form af chilong, udskåret i let relief. Vægt 3048 gr. H. 21. L. 29 cm.

Proveniens: Tidligere H.K.H. Prins Henriks samling. ABR auk. nr. 2006, lot nr. 9285.

Afslag. Reparationer.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

10 bud

1156149 2.800 DKK
1046625 2.700 DKK
848965 (Autobud) 2.600 DKK
1046625 2.500 DKK
848965 (Autobud) 2.400 DKK
1046625 2.300 DKK
848965 2.200 DKK
505060 (Autobud) 2.100 DKK
848965 2.100 DKK
505060 2.000 DKK