2421/126
To gyngeheste samt hest på hjul af udskåret og rødmalet træ, ene dekoreret med bemalede blomster og bladværk, alle med hale af hestehår. 20. årh.s begyndelse. H. 59, 67 og 85. L. 58–128. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Naturlige ormehuller og revner i træet.
Vurdering
Hammerslag