Skulpturel kunst af fx metal, glas, ler, gips eller plast, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne skulpturer
i Aarhus
2421/515Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Sister Ovartaci". Rygefantom af bemalet metal og papmaché. L. 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/884
Anne Vibeke Bülow: Uden titel. Sign. monogram, 03. Skulptur af sortmalet lertøj. H. 63.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/876
Sterett-Gittings Kelsey: Golfspiller. Sign. Kelsey 77. Patineret bronze på base af træ. H. inkl base 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/858
Otto Pedersen: Moder og ban. Sign. Otto P. Udskåret og bejdset træ. H. 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2420/853
Jens Galschiøt: Kvindefigur. Sign. Patineret bronze. Rektangulær sokkel af skifer med etiket. H. inkl. sokkel 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/824
Erik Heide: "Lille dyr". Sign. Erik Heide. Patineret bronze. H. 6.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/814
Erik Heide: Gående mand. Sign. Erik Heide 2000. Patineret bronze. H. 22,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/810
Sterett-Gittings Kelsey: Springrytter og pige til hest. Sign. Bronze. H. 15 og 16. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/782
Kaj Arne Rugholm Henriksen: Budcykel. Usigneret. Patineret jern. H. 40. L. 72.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/563
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. Børge Jørgensen 88. Børstet og poleret stål. H. 70.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2419/879
Jens-Flemming Sørensen: Kvindeansigter. Usign. Patineret bronze. H. 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/832
Kent Holm: "Engle Grøn", 2002. Sign. Kent. Skulptur af flerfarvet marmor. H. 135.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK