Samlerobjekter, der ikke umiddelbart kan klassificeres under andre af vores kategorier.
Samlerobjekter
i Aarhus
2423/102Aarhus
Sorrento trefløjet bordspejl og bogomslag af oliventræ, prydet med intarsia. 19. årh. H. 42,5 samt 25 x 35. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/309
Lille samling fossiler bestående af trilobitter, orthoceras blæksprutter, forstenet fisk mm. L. 4 - 13. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2422/300
En samling nipsenåle, hovedparten af kulørt glas, i form af smølf, Snehvide, dyr, instrumenter m.m. 20. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2422/299
Tremastet modelskib af delvis bemalet træ. I montre af træ og glas. 20. årh.s midte. Montre H. 45. L. 63. B. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/288
"Agfa Foto". Reklameskilt af orange emalje med indbygget termometer. 100 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2422/284
Henri De Magnac: "Le Navisphère". Fransk himmelglobus på stand bronze. 19. årh.s slutning. Diam. 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2422/281
Fem Tuborg reklameskilte af hvid emalje med tekst. Udført hos Brandts Emaljeskilte Fabrik. 21,5 x 9,5. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2422/148
Forstenet tand fra mammut. L. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2422/96
To autografer af John Lennon og Yoko Ono fra parrets besøg på Verdensuniversitetet i Skyum Bjerge, Thy. 1970.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2422/56
Trækasse af mahogni indeholdende diverse glas og beholdere. 20. årh.s begyndelse. H. 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/276
Norsk ølkande af udskåret og bemalet træ. Ca. 1900. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2421/275
Samling fossiler og mineraler. Heriblandt trilobitter, fossile bregner, vettelys, ørkenrose mm. L. 2 - 26. (86)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/273
Montblanc: "Montblanc Meisterstück 75 year anniversary Limited Edition" kuglepen samt Masterpiece fyldepen. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/262
Diorama med en udstoppet duehøg og en agerhøne. Indrammet bag glas. 20. årh. H. 73. B. 101. D. 9.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/250
Udstoppet gråand og mår med bytte. 20. årh. H. 32 og 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2421/149
Samling nøgler monteret i barok bæltehage samt hængelås. 18./19. årh. L. 2-18. (48)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/132
Tre syskrin af egetræ, skråtstillede låg, beslag og monteringer af patineret jern. 19. årh. H. 14-20. B. 27-30. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2421/128
Mont Blanc: "Meisterstück" Kuglepen og trykblyant af sort resin. L. 14-14,2. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/24
"Pas på toget" og DSB Vingehjul. To DSB skilte. 20. årh. H. 26,5 og 42. B. 50,5 og 80. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/18
"Tommerup Station. Togenes Afgangstider". Stationsskilt af bemalet træ. Cirka 1900. H. 157. B. 108.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt