Moderne malerier
i Aarhus
2422/939
Alv Ringereide: "Min hustru". Sign. Ringereide, 1940. Akvarel på papir. Bladmål 50 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2423/503Aarhus
Knud Nielsen: Komposition, 1963. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2423/506Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel, 2011. Usign. Akryl på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2423/527Aarhus
Johnny Madsen: To figurer. Sign. Johnny Madsen. Akryl på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/530Aarhus
Sergei Sviatchenko: "The contours of the forgotten stories", 2013. Sign. Olie på lærred. 130 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2423/533Aarhus
Jens Søndergaard: Sommerlandskab fra Thy. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 86 x 120.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2423/536Aarhus
Kay Christensen: Interiør med pige. Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/539Aarhus
Kari Svensson: “Forårsdis”. Sign. KS-95 samt på blændrammen Kari Svensson, Torshavn. Olie på lærred. 115 × 135.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/551Aarhus
Dan Schein: Uden titel. Sign. på bagsiden Dan Schein. Olie på lærred. 81 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2423/578Aarhus
Kræsten Iversen: Parti fra Svaneke, Bornholm. Sign. K.I. Olie på lærred. 89 x 122.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2423/599Aarhus
Kristian Vodder Svensson: Uden titel, 2015. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/611Aarhus
Axel Bentzen: Opstilling med blomster i vindueskarm. Sign. AB. Olie på lærred. 66 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/614Aarhus
Ib Eisner: "Midsommer ved stranden". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/617Aarhus
Axel Munch: Landskab, Gudhjem. Sign. AM. Gudhjem. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/620Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Æg". Sign. monogram, 2018. Olie på masonit. 24 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2423/623Aarhus
Kay Christensen: “Franziscas Skæbner”. Sign. Kay C. 1958. Olie på lærred. 81 x 117.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/626Aarhus
Kai Führer: "The nearness of you, Andreas", 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/629Aarhus
Finn Pedersen: Figurer. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/632Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. HuskMitNavn, 07. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 22.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/635Aarhus
Kay Christensen: "Aftenkupeen". Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 65.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2423/638Aarhus
Hans Christian Rylander: "Johannes V. Jensen (...)". 2006. Sign. Olie og akryl på lærred. 92 x 61.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2423/641Aarhus
Hanni Bjartalid: Uden titel, 2014. Sign. på bagsiden HJ Bjartalid med datering. Udskåret, bemalet relief. 43,5 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2423/647Aarhus
Henrik Busk Andersen: To figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/701Aarhus
Niels Grønbech: Landskab med hvid halvmur. Sign. N. Grønbech 73. Olie på lærred. 55 x 73.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/705Aarhus
Henning Køie: Landskab med huse. Sign. H. Køie 42. Olie på lærred. 44 x 47 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/710Aarhus
Kurt R. Hoffmann Sonderborg: Uden titel. Sign. Sonderborg. Akryl på lærred. 52 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/714Aarhus
Lise Blaabjerg: "Vand og sten", 1996. Sign. monogram; Sign. på bagsiden Lise Blaabjerg. Olie på lærred. 28 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/715Aarhus
Kari Svensson: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 140 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2423/722Aarhus
Anna Maria Lütken: Opstilling. Sign. AML. Olie på lærred. 47 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/723Aarhus
Agnete Bjerre: Kvinde, mand og barn. Sign. Agnete. Olie på lærred 66 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/724Aarhus
Arne L. Hansen: "Februarbillede". Sign. AHL 74; Sign. på bagsiden Arne L. Hansen 1973-74. Olie på lærred. 38 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/734Aarhus
Arne Johannessen: Parti fra en park. Sign. AJ. Olie på lærred. 39 x 58.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/735Aarhus
Axel P. Jensen: Opstillig. Sign. Axel P.J. 42. Olie på lærred. 50 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/736Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Heritage of landscapes characters". Sign. Olie på lærred. 60 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2423/738Aarhus
Axel Munch: Røgeri, Bornholm. Sign. AM. Olie på lærred. 66 x 47.
Vurdering :
2423/739Aarhus
Emil Wind: Tre kompositioner. Sign. monogram. Olie på lærred. 20 x 25 og 20 x 24. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/745Aarhus
Karl Larsen: Vej gennem en park. Sign. KL 29. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/749Aarhus
Kræsten Iversen: Opstilling. Sign. K.I. Olie på lærred. 52 x 63.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/752Aarhus
Kræsten Iversen: Havneparti. Sign. K.I. Olie på lærred. 65 x 85.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/757Aarhus
Jens Ølsgaard: "Quai de seine". Sign. monogram, 1918. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/759Aarhus
Niels Johan Knøss: Uden titel. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 89.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/760Aarhus
Erik Ortvad: "Vintersolhverv" og Uden titel. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 18 x 12 og lysmål 29 x 19,5 (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/770Aarhus
Ole Otto Ernst: Opstilling fra atelier med pibe, baguette og vin. Sign. O. O. Ernst. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/773Aarhus
Kræsten Iversen: Landskab med gæs. Sign. K.I. Olie på lærred. 46,5 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/777Aarhus
Kay Christensen: “Katherine Mansfields aften”, 1953–1955. Sign. Kay C. Olie på lærred. 74 x 93.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2423/778Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/779Aarhus
Finn Pedersen: Figurer. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 58 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/780Aarhus
Nes Lerpa: Uden titel, 1984. Sign. på bagsiden Nes Lerpa, København. Olie på lærred. 45 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/786Aarhus
Hanne G. Salomon: Konkret komposition. Sign. Hanne G. Emalje på metal. 112 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/800Aarhus
Leif Tingkær: "Uvejr". 1990. To kompositioner. Sign. Leif Tingkær. Olie på papir. Lysmål hver 60 x 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/803Aarhus
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 60 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/808Aarhus
Leif Tingkær: "Thailandske indtryk", 2008. Sign. Leif Tingkær. Akryl på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2423/814Aarhus
Jørgen Steen: Uden titel. Sign. JS 02. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/816Aarhus
Jørgen Steen: Uden titel. Sign. JS 02; Sign. på bagsiden Jørgen Steen 2002. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/817Aarhus
Anders Bruun-Møller: Uden titel. Sign. abm. Mixed media på papir. Lysmål 34,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/818Aarhus
Michaële-Andrée Schatt: "La boite de pandore", 1991-1992. Sign. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/827Aarhus
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 76/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 29 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/852Aarhus
Bragi Hannesson: Landskab. Sign. BH. Olie på lærred. 61 x 65.
Vurdering :
2423/891Aarhus
Valdemar Andersen: Trafikuheld. Sign. monogram. Olie på plade. 104 × 130.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/893Aarhus
Valdemar Andersen: By i brand. Sign. monogram. Olie på plade. 104 x 130.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/894Aarhus
Valdemar Andersen: Togulykke. Sign. monogram. Olie på plade. 104 x 130.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/899Aarhus
J.V. Martin: "Associationer". Sign. J. V. Martin samt på bagsiden med titel. Olie på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud: