Moderne malerier
i Aarhus
2423/503Aarhus
Knud Nielsen: Komposition, 1963. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2422/939
Alv Ringereide: "Min hustru". Sign. Ringereide, 1940. Akvarel på papir. Bladmål 50 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2422/938
Ubekendt maler, 20. årh.: Konkret komposition. Sign. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 24 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2422/937
Hans Pauli Olsen: Kvindelig model, 2013. Sign. Bly og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 41 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/935
Ragnhild Keyser: "Normandiet". Sign. R Keyser. Betegnet på bagsiden Paris 1920. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2422/929
Stephan Rostrup: Organisk figur. Sign. Rostrup 1973. Bronze. H. 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2422/915
Lars Dan: Landskab med figurer. Sign. på bagsiden Lars Dan. Olie på lærred. 125 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2422/918
Torben Bohse: "Den der graver en grav......", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/908
Ernst Syberg: Opstilling med blomster på flisebord. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2422/906
Jan Christensen: Uden titel, 2023. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2422/901
Carla Thonsgaard: "Stormen på søen". Sign. Carla Thonsgaard. Olie på papir. Lysmål 39 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/900
Rudolf Nicklau: Opstilling med solsikker. Sign. Rud. Nicklau. Akvarel på papir. Lysmål 44 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2422/899
Henry Hanke: "From Waverton". Udsigt over Waverton, Sydney. Sign. Olie på lærred monteret på masonit. 51 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/890
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 130 x 92. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2422/873
Preben Hornung: Harlekin og Columbine. Begge sign. monogram, 35/60. To raderinger. Lysmål hver 35 x 24. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2422/870
Michael Kvium, Peter Klitgaard : "Det skinbarelige øje". Dvd samt signeret plakat med tegning. Plakat 47,5 x 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2422/869
Åge Fredslund Andersen: "Vanding". 1949. Sign. Åge Fredslund Andersen. Olie på masonit. 57 x 73.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/867
Erik Peitersen: "Seile II. Mellemrummet". Sign. Erik Peitersen. Olie på lærred. 178 x 103.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/866
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 30 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/864
Folmer Bendtsen: Vinterdag på Alexandravej. Sign. Fomer Bendtsen 67. Olie på lærred. 92 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2422/856
Jesper Knudsen: "Tigerman", 2000. Sign. Jesper Knudsen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/854
Kræsten Iversen: Selvportræt. Sign. K.I. Olie på lærred. 69,5 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2422/838
Wiliam Skotte Olsen: Landskab med figurer og fugl. Sign. WSO. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2422/833
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/825
Verner Hübert Thobiasen: "Autoprocess". 1973. Sign. Hübert 73. Olie på lærred. 40 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2422/821
Åge Fredslund Andersen: "Spanien". 1957. Sign. AFA. Akvarel og pen på papir. Bladstørrelse 23 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2422/799
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 78. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 149 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/773
Ole Finding: Søparti. Sign. Ole Finding, juni 82. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2422/763
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/757
Kræsten Iversen: Haveparti. Sign. K.I. Olie på lærred. 22 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/737
Kai Führer: "Don't put all your dreams in one basket". 1982. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2422/748
Ole Finding: "Havdyr", 1989. Sign. Ole Finding, 89. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/729
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2422/666
Giulio Apicella: Gadeparti fra Napoli. Sign. G. Apicella. Olie på plade. 30 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/665
Dansk maler, 20. årh.: Opstilling med en vase og en skulptur på et bord. Sign. AR. Olie på lærred. 38 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/659
Peter Voigt: Nøgen kvinde. Sign. på bagsiden Peter Voigt 2023. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2422/647
Anton Rooskens: Uden titel, 1974. Sign. Rooskens med datering. Akryl på masonit. 44,5 x 35,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2422/644
Albert Bertelsen: "Bemalet træ". Sign. Albert Bertelsen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2422/641
Robert Storm Petersen: Vittighedstegning. Sign. R. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 24 x 29.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/560
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK, september 92 di Bezzo. Gouache og akvarel på papir. Bladstørrelse 104 x 78.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2422/557
Haris Purnomo: "Green Baby no 2". Sign. Haris Purnomo. Olie på lærred. 180 x 200.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2422/530
Eske Kath: "Landscape", 2021. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 120 × 120. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2422/527
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK, 10-8-89. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 64 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2422/521
Michael Kvium: "Drowning joke, IV", 02. Sign. på bagsiden Kvium med datering. Olie på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2422/518
Sergei Sviatchenko: "Maybe in automn, 1, 2, 3, 4". Fire kompositioner. Sign. Olie på plade. Hver 150 x 150. (4)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
2422/503
Michael Kvium: "Think Bigger", 2002. Sign. på bagsiden Kvium med datering. Olie på lærred. 20 x 33.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2421/952
Robert Leepin: Parti fra Paris. Sign., Rob. Leepin, Paris, 25. Akvarel på papir. Lysmål 27,5 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/956
Kjeld Appel: Figurkomposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/955
Finn Mickelborg: Uden titel. Sign. på bagsiden F. Mick. Olie på lærred. 82 x 103.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/929
Aage Sørensen: Opstilling med vase og en citron på et bord. Sign. AaS, 48. Olie på lærred. 90 x 77.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2421/934
Th. Lund Bisgaard: Figurer ved havet. To kompositioner. Sign. Olie på lærred. 29 x 39 og 39 x 49. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/930
Allan Schmidt: "Figur", 1964. Sign. AS, 64. Olie på lærred. 130 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2421/928
Peter Nyborg: "Arrows of Shetland", 1997. Sign. Nyborg 97; Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2421/907
Ib Eisner: “Omkring Hubertusjagten". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/906
Lise Blaabjerg: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 85 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/899
Ib Eisner: "Damen med den grønde paraply". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/892
Ronald Burns: Komposition. 1974. Sign. Ronald Burns med dedikation. Mixed media. Bladstørrelse 48 x 38,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/890
Ib Eisner: Folkeliv på Bakken. Sign. Ib Eisner 53. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/886
Aage Gitz-Johansen: Komposition med kvinde og fugl. Sign. Gouache. Bladstørrelse 42 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/861
Ib Eisner: "Oktober, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/854
Aage Gitz-Johansen: "Piatis - Lappland", 1954. Sign. Olie på papir. Bladstørrelse 28,5 x 39,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2421/838
Svend Engelund: Siddende nøgen, rygvendt kvinde. Sign. SE. Olie på plade. 13,5 x 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt