Moderne malerier
2419/587
Torbjørn Olsen: "Solnedgang", 2000. Sign. Torbjørn Olsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/586
Carl-Henning Pedersen: Frugter i skål. Sign. chp, 1955. Oliekridt på papir. Lysmål 35 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2419/584
Julie Sass: Uden titel (Painting as container), 2015. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/583
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp El Quseirr, 2004. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2419/581
Hansina Iversen: Uden titel, 2019. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 70 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2419/577
Jes Brinch: "Marriage - Very Expensive", 2004. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 49 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/574
Henry Heerup: Skibet vender hjem. Sign. Heerup. Olie på lærred. 27 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/560
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akyl på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/568
Jean Deyrolle: Uden titel. Sign. Jean Deyrolle. Oliekridt på papir. Lysmål 38x31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/563
Viera Collaro: Uden titel. Sign. Collaro 69. Olie på lærred. 52 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2419/550
Lars Nørgård: Komposition. 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2419/556
Erik Olson: Ulstrup kirke og mølle, Røsnæs, Danmark. Sign. Erik Olson 43. Olie på lærred monteret på plade. 29 x 30.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2419/553
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp Norge, 1952. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 31.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/554
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/542
Poul Pava: "The boy that was fear less". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2419/539
Edvard Weie: Kunstnerens hustru. Usign. Olie på lærred. 47 x 37.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/536
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2419/533
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Birkemose 91-92. Olie på lærred. 182 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2419/529
Peter Martensen: "Waterfront", 2003. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 18 x 24.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2419/523
Kehnet Nielsen: Selvportræt, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/520
Jeffrey Spencer Hargrave: Ti kompositioner. Alle sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse varierer. (10)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2419/517
Esaias Thorén: Uden titel. Sign. E.Thorén. Olie på lærred. 20,5 x 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2419/514
Lise Malinovsky: "Fossil Nr. 1 B", 1987. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 87. Olie på lærred. 166 x 110.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/508
Sven Havsteen-Mikkelsen: Figurkomposition. Sign. SHM samt sign. S. Havsteen på blændrammen. Olie på lærred. 58 x 84.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/506
Dan Schein: "Faun mounts villager in public view", 2015. Sign. Olie på lærred. 126 x 182.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2419/505
Nicholas Koshkosh: Uden titel. Sign. KoshKosh 22 på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 149. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2419/502
Nicholas Koshkosh: Uden titel, 2022. Akryl, olie og spraymaling på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt