Fingerringe, armbånd, halskæder, brocher, øreringe og vedhæng udført i ædelmetal og eventuelt dekoreret med ædelstene samt uindfattede ædelstene m.m.
Smykker
i Lyngby
921/674Lyngby
Et par perle- og diamantørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med Tahiti perler og talrige diamanter. L. ca. 5,5 cm. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/675Lyngby
Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med talrige diamanter på i alt ca. 1.25 ct. D-F/IF-VVS. Str. ca. 53,5.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK -
921/676Lyngby
Et par solitaire diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med brillantslebet diamant på i alt ca. 2.00 ct. I/VS2. (2)
Vurdering :
75.000–80.000 DKK -
921/677Lyngby
Et par smaragd- og diamantørestikker af 14 kt. hvidguld hver prydet med smaragd og diamanter. L. 15 mm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/678Lyngby
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 4.10 ct. D/VVS. L. 17,3 cm.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/679Lyngby
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 6.67 ct. F/VS2. L. 18 cm.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/680Lyngby
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter. L. 4 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/681Lyngby
South Sea perlehalskæde prydet med talrige perler og diamantlås af 18 kt. hvidguld prydet med talrige diamanter. L. 49,5 cm.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK -
921/682Lyngby
Et par perle- og diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med perle og tre diamanter. L. 23 mm. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/683Lyngby
Turkis- og perlehalskæde af sølv og forgyldt sølv prydet med cabochonslebne turkiser og kulturperler. L. 42,5 cm.
Vurdering :
25.000 DKK -
921/684Lyngby
Tre-radet perlehalskæde prydet med talrige kulturperler og safir- og diamantlås af 14 kt. guld. L. 35,5 cm.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
921/685Lyngby
Diamantring af 18 kt. guld prydet med en smaragd- og baguetteslebne diamanter på i alt ca. 1.90 ct. Str. 50.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/686Lyngby
Diamantbroche af 18 kt. guld i form af hjerte prydet med talrige brillantslebne diamanter. L. 4,2 cm.
Vurdering :
30.000 DKK -
921/687Lyngby
Diamanthalskæde af 18 kt. guld prydet med talrige baguetteslebne diamanter på i alt ca. 2.10 ct. L. 43 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/688Lyngby
Diamantarmbånd af 18 kt. guld prydet med talrige brillant- og baguetteslebne diamanter. B. 9 mm. L. 19,5 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/689Lyngby
Bucherer: Diamanthalskæde af 18 kt. guld og hvidguld prydet med brillantslebet diamant. B. 5-8 mm. L. 42 cm.
Vurdering :
15.000 DKK -
921/690Lyngby
Smaragd- og diamantring af 18 kt. guld prydet med diamant på ca. 3.00 ct. flankeret af syv smaragder. B. 16 mm. Str. 56.
Vurdering :
90.000–100.000 DKK -
921/691Lyngby
Diamantring af 18 kt. guld prydet med tre brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.35 ct. Vægt ca. 7 g. Str. 55,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/692Lyngby
Diamantring af 18 kt. guld prydet med talrige diamanter på i alt ca. 3.32 ct. H-L/VVS. Str. 54.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK -
921/693Lyngby
Diamantring af 18 kt. guld prydet med old mine-cut diamant på ca. 2.00 ct. flankeret af talrige diamanter. Str. 54,5.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK -
921/694Lyngby
Et par diamantørestikker af 18 kt. guld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 2.82 ct. F/VS-SI. (4)
Vurdering :
30.000–35.000 DKK -
921/695Lyngby
Diamantarmbånd af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 12.89 ct. K/VS. L. 17,8 cm.
Vurdering :
90.000–100.000 DKK -
921/696Lyngby
Diamanthalskæde af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 10.00 ct. L. 42.5 cm.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/697Lyngby
Art Nouveau diamanthalskæde i forløb af 16 kt. guld og oxideret sølv prydet med talrige diamanter på i alt ca. 18.00 ct. L. ca. 41,3 cm. Ca. 1890-1910.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK -
921/698Lyngby
Diamantring af 18 kt. guld og sølv prydet med talrige brillantslebne diamanter. Str. 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
921/699Lyngby
Antik armring af 10 til 14 kt. guld prydet med talrige smaragder og diamanter. Indvendig diam. 6,6 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/700Lyngby
Et par smaragd- og diamantørestikker af 14 kt. guld og hvidguld i Art Deco stil hver prydet med smaragd omkranset af talrige diamanter. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
921/701Lyngby
Smaragd- og perlering af 18 kt. guld prydet med colombiansk smaragd omkranset af talrige perler. Str. 52,5.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/702Lyngby
Russisk diamant- og smaragdbroche i form af den kejserlige russiske dobbeltørn. 19.-20. årh. H. 6,9.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
921/703Lyngby
Smaragd- og diamantring 18 kt. hvidguld prydet med smaragd omkranset af talrige diamanter på. Str. 55.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/704Lyngby
Smaragd- og diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med smaragd flankeret af seks diamanter. Str. 52,5.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/705Lyngby
Smaragd- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med smaragd flankeret af to diamanter. Str. 56.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/706Lyngby
Et par perle- og diamantørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med Tahiti perler og brillantslebne diamanter. L. 3 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/707Lyngby
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med brillantslebet diamant på i alt ca. 1.01 ct. F-G/VS. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/708Lyngby
Art Deco diamantbroche af platin prydet med marquise- og enkeltslebne samt old-cut diamanter. L. 4,5 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/709Lyngby
Diamantarmring af 14 kt. hvidguld prydet med talrige diamanter på i alt ca. 4.61 ct. B. 5-13 mm. L. 19 cm.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK -
921/710Lyngby
Lapishalskæde prydet med talrige lapis lazuli perler og lås af 18 kt. guld. Perlediam. ca. 17 mm. L. 45 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
921/711Lyngby
Tanzanit- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med smaragdslebet tanzanit omkranset af talrige diamanter. Str. 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
921/712Lyngby
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med fire diamanter på i alt ca. 2.01 ct. L-P/VVS-SI. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/713Lyngby
Aquamarin- og diamantring af 18 kt. guld prydet med smaragdslebet aquamarin flankeret af diamanter. Str. 53.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
921/714Lyngby
Aquamarin- og diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med to aquamariner og talrige diamanter. L. 42,5 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/715Lyngby
Aquamarin- og diamantarmbånd af 14 kt. hvidguld prydet med talrige aquamariner og diamanter. L. 17,2 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
921/716Lyngby
Aquamarin- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med smaragdslebet aquamarin og brillantslebne diamanter. Str. 54.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK -
921/717Lyngby
Rubin- og diamanthalskæde af 18 kt. guld prydet med talrige antagelig ubehandlede Burma rubiner og diamanter. L. 46 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/718Lyngby
Et par rubin- og diamantørestikker af 18 kt. rosaguld hver prydet med to rubiner og diamant. L 17 mm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/719Lyngby
Rubinhalskæde i forløb prydet med talrige un-heated rubinperler på i alt ca. 409 ct. Perlediam. 6-9 mm. L. ca. 53 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/720Lyngby
Et par malakit-, perlemor-, safir- og diamantørestikker af 18 kt. rosaguld. L. ca. 3 cm. (2)
Vurdering :
35.000–40.000 DKK -
921/721Lyngby
Rubin- og diamantbroche af 14 kt. trefarvet guld prydet med talrige Burma rubiner og diamanter. L. 5,4 cm.
Vurdering :
40.000–45.000 DKK -
921/722Lyngby
Halskæde i forløb af 18 kt. delvist mønstret guld. Vægt ca. 59 g. B. 10-25 mm. L. 43 cm.
Vurdering :
30.000 DKK -
921/723Lyngby
Rubin- og diamantbroche/clip af 8 kt. hvidguld prydet med talrige Burma rubiner og old-cut diamanter. L. ca. 4 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/724Lyngby
Et par rubin- og diamantøreclips af 18 kt. guld hver prydet med rubin omkranset af talrige diamanter. L. 20 mm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/725Lyngby
Perlehalskæde prydet med talrige kulturperler og rubin- og diamantlås af 14 kt. hvidguld. L. 70 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
921/726Lyngby
Rubin- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med rubin omkranset af talrige diamanter. Str. 55.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK -
921/727Lyngby
Rubin- og diamantarmbånd af 14 kt. hvidguld prydet med baguetteslebne rubiner og brillantslebne diamanter. L. 18 cm.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/728Lyngby
Et par rubin- og diamantørestikker af hvidguld hver prydet med talrige rubiner og diamanter. L. 6 cm. (4)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/729Lyngby
Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med tre old-cut diamanter på i alt ca 2.69 ct. Str. 55.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK -
921/730Lyngby
Diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.70 ct. Str. 53.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK -
921/731Lyngby
Perle- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med Tahiti og South Sea kulturperle og talrige diamanter. Str. ca. 51.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK -
921/732Lyngby
Rubin- og safirarmbånd af 18 kt. satineret guld prydet med talrige facetslebne rubiner og safirer. Vægt ca. 47 g. L. 20 cm.
Vurdering :
25.000 DKK -
921/733Lyngby
Et par perle- og diamantørestikker af 13 kt. guld og hvidguld prydet med South Sea perler og diamanter. L. 4,5 cm. (4)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/734Lyngby
South Sea perlehalskæde prydet med talrige South Sea kulturperler og kuglelås af 14 kt. guld og hvidguld. L 45,5 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/735Lyngby
Diamanthalskæde af 18 kt. delvist rhodineret guld i form af to løvehoveder prydet med talrige brillantslebne diamanter. L. 41,5 cm.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK