Her finder du kunst, kunsthåndværk og brugsgenstande fra Asien, fx Tibet, Kina, Japan og Thailand. Her kan du bl.a. byde på røgelseskar, ostindisk porcelæn, værker i gouache og genstande i cloisonné, hatstands, sølv, Buddha-figurer, vægrelieffer, foldeskærme, bojaner, silkemaleri og ældre beklædning, lak-arbejder, Satsuma etc.
Vi sælger asiatisk og islamisk kunst og kunsthåndværk på Onlineauktion hver mandag kl. 20 og på Liveauktion to gange om året.
Asiatisk kunsthåndværk
i Aarhus
2422/295
Kinesiske kunstnere, ca. 1900: Rytter samt portræt af Wang Xizhi. Tusch på papir. Lysmål 17,5 x 20,5 og 23 x 13. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2423/96Aarhus
Sæt kinesiske tian-tsui hårsmykker af isfuglefjer. Qing, 18.–19. årh. Æske H. 4. L. 20. B. 11.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/132Aarhus
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i blåt med bladværk. Kangxi 1668-1722. Diam. 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/138Aarhus
En samling kinesisk og sydøstasiatisk kunsthåndværk af keramik. Song (960-1279) og senere. H. 4-19. (10)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/144Aarhus
Kinesisk censer af patineret bronze, hanke i form af elefanthoveder. Vægt ca. 365 g. Mærket. 20. årh. H. 4. Diam. 7.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/146Aarhus
Tibetansk thangka med yogi i bjerglandskab omgivet af disciple. 19. årh. Billedfelt 72 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2423/148Aarhus
To kinesiske ornamenter samt bi-ring af udskåret nefrit. 20. årh. Rektangulært ornament H. 27. B. 19. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2423/227Aarhus
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i blåt med procession af børn. 19. årh. H. ekskl. stand 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/228Aarhus
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai. Stand af udskåret træ medfølger. Mærket. Republik 1912-1949. H. 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/263Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med kvinder og legende børn. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/282Aarhus
Kinesisk madspand af porcelæn, dekoreret i farver og guld med procession. Qing, 19. årh. H. 20. Diam. 17.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2423/307Aarhus
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret i blåt. Mærket Chenghua, men 19.-20. årh. H. 43. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/308Aarhus
To kinesiske aneportrætter. Gouache på papir. Canton. 19. årh. Bladstørrelse 34,5 x 23. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/313Aarhus
Fem kinesiske Swatow fade af porcelæn, dekorerede i blåt. Ming (1368-1644) og senere. Diam. 25-28. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/314Aarhus
En samling kinesiske figurer af udskåret træ visende afstraffelsesmetoder m.m. 20. årh.s første halvdel. H. 7-8,5. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/324Aarhus
Tre kinesiske bogopslag med seks erotiske kompositioner. Akvarel på papir. Qing. 19. årh. Lysmål 23,5 x 20,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/325Aarhus
Thangka dekoreret med mandala. Farvepigment på lærred. I ramme. 20. årh. 45 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2424/60Aarhus
Canton skole, 19. årh. : Parti af Bocca Tigris, Perleflodens udløb ved Canton. Olie på lærred. 33 x 57 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/66Aarhus
Kinesisk famille rose vase af porcelæn. Monteret som bordlampe. Qing, 18.-19. årh. H. ekskl. montering 40.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2424/72Aarhus
Et par kinesiske urtepotteskjulere af porcelæn, dekoreret med blomster. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 12. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/78Aarhus
Kinesisk dreamstone af grønbroget jade med afrundet form. Stand af træ medfølger. H. 23. L. 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/84Aarhus
Koreansk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med traner og skyformationer. Joseon, 18.-19. årh. H. 13,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/90Aarhus
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i farver med guder og børn. Mærket Yi Pin Tang. 20. årh. H. 7. Diam. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/96Aarhus
To japanske Arita fade af porcelæn, dekorerede i blåt, det ene med granatæbler. Edo, 1603-1868. Diam. 27 og 30. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/120Aarhus
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i mangan med "three friends of winter". 20. årh. H. 31. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/144Aarhus
Et sæt på fire kinesiske paneler af porcelæn, dekoreret med figurscener. Republik. Hvert panel 118 x 30. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/267Aarhus
Koreansk krukke af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Joseon, 19. årh. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/274Aarhus
En samling kinesisk porcelæn, bestående af vaskefad, madspand m.m. 19. årh. H. 5,5-20. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/275Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, firesidet korpus dekoreret med kvinder og børn. Sen Qing, 19. årh. H. 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/280Aarhus
Kinesisk vase af glas, dekoreret i farver med hinterglasmaleri i form af bjerglandskab. 20. årh.s første halvdel. H. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/289Aarhus
Koreansk krukke af porcelæn, dekoreret i blåt med mønter, blomster og bort i ruyi-design. Joseon, 19. årh. H. 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/291Aarhus
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret i farver med fugle og blomstrende grene. 20. årh. H. 38. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/294Aarhus
To kinesiske røgelseskar og lågkrukke af porcelæn, dekorerede i blåt. 19.-20. årh. H. 10-16. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/295Aarhus
To ostindiske fade af porcelæn, dekorerede i blåt med landskaber. Jiaqing 1796–1820. L. 28. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: