Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
i Aarhus
2422/296
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndels: Portræt af en italiener. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 39 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2423/4Aarhus
Johannes Larsen: Måger flyver langs kysten på en solrig dag. Sign. monogram, 32. Olie på lærred. 48 x 63.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/10Aarhus
Emanuel Larsen: Marine fra Falsters kyst. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/16Aarhus
Søren Lund: Parti med to heste, der spændes for en plov. Sign. Søren Lund 1886. Olie på lærred. 108 x 142.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2423/22Aarhus
Peder Mønsted: Portræt af en ung kvinde iført en sort kjole. Sign. P Mønsted 18. Olie på træ. 28 x 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/28Aarhus
Rudolf Schramm-Zittau: Skovparti med råvildt. Sign. Rudolf Schramm-Zittau. Olie på lærred. 80 x 112.
Vurdering :
2423/34Aarhus
Christian Clausen: Interiør fra et atelier med en kvindelig model. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/40Aarhus
Francois Boucher, efter: En hyrde lærer en hyrdinde at spille fløjte. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 87.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/46Aarhus
Lucius Rossi: Portært af en italiensk pige. Sign. L. Rossi, Roma 79. Olie på lærred. 39 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/58Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: En siddende kvinde model. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 29 x 32.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2423/64Aarhus
Helge Helme: Interiør med en nøgen kvinde siddende på sengekanten. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/70Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Ubekendt maler, 19. årh Opstilling med frugter. Sign. G. Olivier. Olie på lærred. 51 x 71.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/76Aarhus
Carl Olsen: Kystparti ved Kronborg Slot. Sign. C. Olsen. Olie på plade. 19 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/88Aarhus
Marinus Nielsen: Slægtsgården på Læsø. Sign. Olie på lærred. Sign. M.N. 44 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/94Aarhus
Marinus Nielsen: Slægtsgården på Læsø. Sign. Olie på lærred. Sign. M.N. 40 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/100Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Sign. monogram, 94. Olie på lærred. 95 x 79.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/106Aarhus
Knud Sinding: Gadeparti med gule huse. Sign. monogram, 1944. Olie på lærred. 53 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/113Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Sydlandsk parti med folkeliv. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. Oval. 42 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/118Aarhus
Engelsk maler, 19. årh. : To personer i samtale foran et stråtækt hus. Sign. J. Moore. Olie på plade. 35 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/124Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Interiør med en ung kvinde. Usigneret. Olie på malepap. 46 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/130Aarhus
Harald Holm: Fra et fiskerleje med optrukne både. Sign. Harald Holm. Olie på lærred. 24 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/136Aarhus
Friedrich Paul Thumann, efter, 20. årh.: "Kunst bringt Gunst". Sign. Olie på lærred monteret på plade. 29 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/149Aarhus
John Lübschitz: Søndagssysler i haven en sommerdag. Sign. J. Lüb. 89. Pastel på papir. Lysmål 45 x 57.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/150Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med klaverspillende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/160Aarhus
Frederik Wilhelm Svendsen: Interiør fra en solbeskinnet dagligstue. Sign. F. Svendsen. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/168Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med syende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 36 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/176Aarhus
Oscar Matthiesen: Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/180Aarhus
Ole Pedersen: Overskyet landskab med udsigt over marker. Sign. Ole Pedersen. Olie på lærred. 60 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/251Aarhus
Daniel Jules Camille Koechlin: "Dorf am See". Sign. monogram. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/252Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/255Aarhus
Ole Ring: Parti fra en landsbygade med stråtækte huse og en kirke. Sign. Olie på lærred. 49,5 x 66,5.
Vurdering :
2423/257Aarhus
August Fischer: Parti fra Val Bregaglia i Italien. Sign. Aug. Fischer Val Bregaglia 1889. Olie på lærred. 63 x 94.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/259Aarhus
Marie Luplau: Landskab fra Liseleje. Sign. Marie Luplau, Liseleje 1917. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/260Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 39 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/261Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 25 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/268Aarhus
Helge Helme: Interiør med en kvinde foran spejlet. Sign. H Helme. Olie på lærred. 36 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/269Aarhus
Carl Bille: Marine med hjuldamper og sejlskib i høj sø. Sign. Carl Bille. Olie på lærred. 38 x 59.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/270Aarhus
Sophus Vermehren: Portræt af en siddende ung kvinde med en blomst. Sign. S. Vermehren. Olie på lærred. 47,5 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/272Aarhus
Sophus Vermehren: Interiør med læsende herrer. Sign. S. Vermehren 1892. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/275Aarhus
P. C. Holm: Skibsportræt af den slesvig-holstenske bark "Alma". Sign. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/276Aarhus
Lorenz Petersen: Skibsportræt af den danske bark "Ellen", ført af kaptajn J. F. Møller. Sign. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/277Aarhus
Carl Locher, tilskrevet: Marine med talrige skibe. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 41.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/278Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Sommerdag ved en fjord med bådebro. Sign. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/283Aarhus
Julius Petersen: Parti fra den ydre mole på Aarhus Havn, 1901. Sign. Julius Petersen, 1901. Olie på lærred. 65 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/284Aarhus
Axel Helsted: Fiskere ved en sø. Sign. AH. Olie på lærred. 42 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/294Aarhus
Carl Locher: "Damper passerer Kullen". Sign. Carl Locher. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 31.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/300Aarhus
Boris Krilov: Høstlandskab med arbejdende folk. Sign. B. Krilov. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2423/301Aarhus
Heinrich Buntzen: Kystparti med et fiskerhus. Sign. monogram 51. Olie på papir monteret på plade. 20 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/302Aarhus
Einar Hugo Olsen: Portræt af pige. Sign. monogram, 1917. Olie på malepap. 32 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/304Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Hedelandskab med personer, der betragter en solnedgang. Usign. Olie på lærred. 27 x 42.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/305Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en adelsmand. Utydelig signeret. Dateret 1826. Olie på lærred. 36 x 32.
Vurdering :
2423/318Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse.: Kystparti med solnedgang. Utydeligt sigeneret. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
2423/320Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenlandskab med en hyrde og geder. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/321Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterlandskab med ulve. Sign. E. Szwarnowski. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/322Aarhus
Tysk maler, 19. årh: Gårdeksteriør med to vandringsmænd der holder hvil. Usigneret. Olie på pap. 36 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/323Aarhus
Charles Rochussen: Symbolsk fremstilling af dagen og natten. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 97.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/326Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre i rød uniform. Usigneret. Olie på lærred. 31 x 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/327Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/328Aarhus
Helge Helme: Portræt af en siddende balletdanserinde. Sign. monogram. 47. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/331Aarhus
Torsten Kruse: "Kurt"/"Moshulu". Sign. T. Kruse 99. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/334Aarhus
Torsten Kruse: Marine med finsk skonnert. Sign. Kruse 97. Vandfarve og tusch på papir. Lysmål 29 x 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/4Aarhus
Janus la Cour: Forårsaften med gyldent lys i skoven. Sign. J. L. C. 15.5.1882. Olie på lærred. 46 x 76.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud: