Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
2421/31
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2421/28
I. L. Jensen, skole, 19.årh.: Opstilling med roser på et stenkarm. Usigneret. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/25
Jørgen Roed: Kunstnerens hustru med to børn. Sign. Roed 1848. Olie på lærred. 54 x 49. Oval.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/19
Peter Tom-Petersen: "Hos Urtekræmmeren". Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Olie på lærred. 60 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2421/16
Henry Moore: Linjeskibet HMS Victory i Portsmouth havn. Sign. monogram. Olie på lærred. 72 x 122.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2421/13
J. H. Møller: Parti fra Vierwaldstättersøen. Sign. J. H. Möller. Olie på lærred. 78 x 122.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2421/10
Wilhelm Marstrand: "Abbaten skjemter med unge piger". Sign. monogram 1872. Olie på lærred. 51 x 63.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2421/7
Janus la Cour: "Moesgaard Strand. Ved Ørnereden". Sign. J. la Cour 19. Okt. 1894, 25. Oktbr. 1895. Olie på lærred. 45 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2421/1
Julius Exner: Et spil "Sorteper". Sign. J. Exner 1902. Olie på lærred. 31,5 x 38.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK