Moderne grafik
i Lyngby
2422/718
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2423/526Lyngby
Michael Kvium: "Naiv opstilling". Sign. Kvium 95, 140/650. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/550Lyngby
Hans Scherfig: “Skaberak-tapir”. Sign. Scherfig 1968, 227/260. Litografi i farver. Lysmål 49 x 66.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/559Lyngby
Ryan McGinness: "Chain Reactions", 2006. Sign. og nummereret. Litografi og monotypi i farver. Bladstørrelse 96 x 69. (5)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2423/568Lyngby
Ola Billgren: Isabella Rosselini. Sign. Ola Billgren 90, 19/60. Offset i farver. Lysmål 82 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/577Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/592Lyngby
Hans J. Wegner: “Tyrestol” plakat, 1965.Udført i forbindelse med Johan Møller Nielsens bog. Bladstørrelse 84 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/595Lyngby
Asger Jorn: “L'un est contraire” fra Schweizer-suiten. Sign. Jorn 53, 12/50. Radering. Bladstørrelse 38×28.
Vurdering :
2423/610Lyngby
Juan Gris: Komposition. Sign. monogram, 32/200. Litografi i farver. Lysmål 30 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
2423/640Lyngby
Tal R: "Sidste tegning før mars". Sign. mongoram. Offset i farver. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/652Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "A travers...", 1994. Sign. Erró 1994, alle nummereret. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 30 x 23. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/656Lyngby
Martin Bigum: “Selvportræt (som H.C. Andersen ”Skyggen“)”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 74 x 48.
Vurdering :
2423/663Lyngby
Leif Lage: "6 grafiske blade". Sign. Lage 83, 143/300. Mappe med seks litografier. Bladstørrelse 48 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/664Lyngby
Sonja Ferlov Mancoba: Uden titel. Sign. SM 68, 24/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 × 34. Uindrammet.
Vurdering :
2423/667Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, 51/90. Litografi i farver. Lysmål 51 x 37.
Vurdering :
2423/670Lyngby
J. F. Willumsen: “Konerne paa Evian Marked”. Sign. J.F. Willumsen, samt J.F.W. 1917 i trykket. Radering. Bladstørrelse 36 x 27 cm.
Vurdering :
2423/673Lyngby
Cahiers d'Art: En samling tidsskrifter fra Cahiers d'Art. Ni tidskrifter fra hhv. 1930, 1932 og 1933. Bladstørrelse 32 x 25. (9) e3
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/677Lyngby
Trine Boesen: "Winther". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/678Lyngby
Kirstine Roepstorff: To kompositoner. Begge sign. KRoff, 30/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 29. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/682Lyngby
Benny Dröscher: Uden titel. Sign. Benny Dröscher, 121/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 36.
Vurdering :
2423/685Lyngby
Per Kirkeby: "Englebarnet”. Fire kompositioner. Sign. Per Kirkeby 1970, 36/100. Offset i farver. (4)
Vurdering :
2423/687Lyngby
Victor Vasarely: "Fixaro II", 1983. Sign. Vasarely, 73/200. Serigrafi i farver. Lysmål 67 x 67.
Vurdering :
2423/688Lyngby
Mogens Balle: "Blå verden", 1962. Sign. Mogens Balle. Prøvetryk 3/10. Litografi i farver. Lysmål 54x69.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/696Lyngby
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 2005, 40/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 55,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/706Lyngby
Peter Martensen: "Front". Sign. P. Martensen 2021, EA. Litografi i farver. 57 x 78. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/707Lyngby
Morten Schelde: Uden titel. Sign. Morten Schelde EA. Litografi i farver. 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/790Lyngby
Morten Schelde: Uden titel. Sign. Morten Schelde 2012, 24/24. Borch Editions. Radering. Bladstørrelse 52 x 40 cm. Rammemål 57 x 44,5.
Vurdering :
921/470Lyngby
Keith Haring: "Untitled (Medusa)". Sign. K. Haring 86, 14/24. Akvatinte på Hahnemühle Bütten 300g. Bladstørrelse 128,2 x 238,7.
Vurdering :
750.000–800.000 DKK -
921/527Lyngby
Francis Bacon: "Metropolitan Museum of Art", 1975. Sign. (falmet) Francis Bacon, 64/200. Litografi i farver. Lysmål 121 x 88.
Vurdering :
75.000 DKK -
921/528Lyngby
Roy Lichtenstein: "Crak!". Sign. rf Lichtenstein 1964. Offset litografi i farver. Bladstørrelse 48,3 x 69,8.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
921/530Lyngby
Kasper Eistrup: "The Generous Girls". Komplet serie. Sign. Kasper Eistrup, 2015, 25/40. Litografier i farver. Bladstørrelse 57 x 44. Inklusiv original æske. (9)
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
921/533Lyngby
David Hockney: "Tick it, Tock it, Turn it true“ fra "The Blue Guitar”. Sign. David Hockney, 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 53 x 46.
Vurdering :
20.000 DKK -
921/534Lyngby
David Hockney: "The poet" fra "The Blue Guitar", 1977. Sign. David Hockney, 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 46 x 53.
Vurdering :
20.000 DKK -
921/535Lyngby
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 18", 1988. Sign. Soulages, CCXXXII/CCC. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89 x 68,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK -
921/536Lyngby
Christo: "Package on a Table, project 1961-1988", 1989. Sign. Christo, 54/100. Bladstørrelse 81 x 60,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/537Lyngby
Asger Jorn: "Den Røde jord", 1953. Usign. Todelt-litografi i farver, monteret på plade. 97 x 135.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/538Lyngby
Joan Miró: "Les Grandes Manoeuvres", 1973. Sign. Miro, e.a. pour l'Imprimeur. Ætsning, akvatinte og carborundum tryk. Bladstørrelse 138 x 60.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
921/539Lyngby
Otto Dix: "Alte Dirne". Sign. Dix 22. Radering på Velin. Lysmål 39,5 x 34.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
921/540Lyngby
Marc Chagall: "Débora la prophétesse", 1958. Sign. M. Ch. Radering med håndkolorering (akvarel). Bladstørrelse 53 x 39.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/541Lyngby
Pablo Picasso: "Femme regardant par le Fenêtre". 1959. Sign. Picasso, 28/50. Linoleumstryk i farver. Lysmål 57,5 x 68,5.
Vurdering :
125.000 DKK -
921/542Lyngby
Pablo Picasso: "Le vieux roi", 1959 (6-1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 62 x 47.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
2424/553Lyngby
Michael Kvium: “Obey the colours”. Sign. Kvium 18, A.P. 6/6. Litografi i farver. Bladstørrelse 100 x 68.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2424/559Lyngby
Per Kirkeby: "Hansen-tryk". Sign. PK 09, gat. Oplag 16. Serigrafi i farver. 140 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/568Lyngby
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Offset i farver. Bladstørrelse 89×61. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/571Lyngby
Henry Moore: “Dead ash”, 1979. Sign. Planche VI fra “Trees”. Radering og akvatinte. Bladstørrelse 54 x 44,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/574Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Maskekomposition. SIgn. Carl-Henning Pedersen 1985, H.C. Litografi i farver. Lysmål 58 x 45.
Vurdering :
2424/577Lyngby
Salvador Dalí: Tre kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Alle sign. Radering i farver. 66 x 50. (3)
Vurdering :
2424/583Lyngby
Clay Ketter: "Hiedra", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Fotografi. 54 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2424/601Lyngby
Martin Bigum: "Enhver sin stilhed". Sign. Martin Bigum 2019, 2/40. Litografi. Bladstørrelse 74 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/607Lyngby
Claus Carstensen: "Krydsland, Exil", 1992. Sign. Carstensen 92, 34/100. C-print i farver. Bladstørrelse 45 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/631Lyngby
Louis Sidoli: "Bright Idea", 2010. Sign. og nummereret på certifikat på bagsiden. 3D Lenticular. 60 x 60.
Vurdering :
2424/637Lyngby
Ola Billgren: "Ola Billgren Bilstoder". Sign. Ola Billgren 79, 162/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 50.
Vurdering :
2424/640Lyngby
Richard Mortensen: "Svensk ko". Sign. Mortensen 34/80, EA 1/8. Serigrafi. Bladstørrelse 75 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/643Lyngby
Richard Mortensen: "L'Empereur de Chine dans l'opera". Usign. Serigrafi. Bladstørrelse 64 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/649Lyngby
Erik A. Frandsen: "Blokering". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen, 11/16. Litografi i farve. Bladstørrelse 49,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/654Lyngby
Poul Gernes: “Med kærlig hilsen”. Sign. Poul Gernes. Seks serigrafier i farver. Udgivet af Borgen. Bladstørrelse 45×38. I original portofolio. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/655Lyngby
Richard Mortensen: "Svensk ko", 1934/80. Sign. Richard Mortensen. Serigrafi og tusch tegning. Sign. Richard Mortensen Julen 79. Uindrammede. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/658Lyngby
Per Kirkeby: "Mexico City". Sign. Per Kirkeby 71. Offset i farver. Lysmål 29 x 39.
Vurdering :
2424/668Lyngby
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 94, 43/75. Litografi. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/669Lyngby
Poul Anker Bech: "Skyer". Sign. Poul Anker Bech, 47/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/670Lyngby
Zacharias Heinesen: Landskab. Sign. Zacharias Heinesen 92, 98/275. Litografi i farver. 54 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/675Lyngby
Asger Jorn: Vignetter fra "Held og Hasard". Sign. Jorn 52. Linoleumssnit. Lysmål 10 x 10.
Vurdering :