Kunsthåndværk og brugsgenstande fra ikke-vestlige lande og verdensdele, fx Grønland, Afrika, Sydamerika.
Etnografika
i Aarhus
2421/3Aarhus
Johannes Kreutzmann: To figurer af udskåret og bemalet træ. Begge sign. JK. H. 37-40. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/161
Hans Alaufesen, Zakæus Andreasen: Tre figurer af udskåret træ. Delvist signerede. H. 23-25. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/114
To figurer af udskåret hvalknogle. Usignerede. H. 11,5 - 14,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2420/96
Tupilak af udskåret kaskelottand. Physeter Macrocephalus. 20. årh.s midte. H. 8,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/66
Simon Kristoffersen: Figurgruppe af udskåret fedtsten i form af fanger med en sæl. Sign. Simon Kr. H. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK