2420/972
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Ikke solgt
2420/953
Torbjørn Olsen: Landskaber, Færøerne. Sign. Tre litografier i farver. Bladstørrelse 24 x 29,6. Uindrammede. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/874
Bárdur Jakupsson: Færøske landskaber. To litografier i farver. Bladstørrelse 76 x 55 og 55 x 76. Uindrammede. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2420/820
Hans Voigt Steffensen: "Dansende pige". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2420/797
Paul Colin, efter: "Cie. Gle. Transatlantique". Tryksign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 60 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
320 DKK -
2420/784
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/778
Marius Olsen: Måneskinsnat, Færøerne. Sign. Marius Olsen 94. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2420/745
Maurice Estève: “Java vrillée”, 1977. Sign. Estève, 58/95. Litografi i farver. Bladstørrelse 80 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2420/750
Friedensreich Hundertwasser: “Kolumbus Regentag in Indien”, 1971/72. Tryksign. 00422/3000. Serigrafi i farver med metalprægninger. Lysmål 47 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/740
Christian Lemmerz: Uden titel. Christian Lemmerz 97, 15/37. Radering og akvatinte i farver. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/723
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen 63, 18/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2420/737
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 66 x 50. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/724
Palle Nielsen: Opus 502 fra "Serie Uden Navn". Sign. PN 70. Linoleumssnit på Japanpapir. Lysmål 24 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/710
Gun Gordillo: "Blue Hour". Tæppe af uld, dekoreret med komposition på blå bund. Ege Artline. 339 x 248.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/681
Ole Ahlberg: Tintin komposition. Sign. Ahlberg 08, 34/50. Giclée tryk. Bladstørrelse 61 x 49,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/708
Friedensreich Hundertwasser: Komposition, 1972. Tryksign. 00508/4200. Serigrafi i farver. Lysmål 99 x 69.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2420/702
Palle Nielsen: Tre kompositioner. Alle sign. PN. Radering. Variable størrelser. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2420/697
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. To raderinger. Sign. Bladstørrelse 70 x 50 og 50 x 33. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/694
Astrid Kruse Jensen: Uden titel. Sign. Astrid Kruse Jensen, 3/175. Lysmål 41 × 28,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/692
Robert Motherwell: "Paris Suite I (Spring)", 1979-1980. Sign. RM, 21/50. Radering i farver. Lysmål 29 x 29.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2420/688
Knud Odde: "The Right Side of my Brain", 1987. Udstillingsplakat. Litografi i farver. Bladstørrelse 140 x 100. Er i rummet bag ved ældre malerier.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/678
Wilhelm Freddie: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/659
Erik A. Frandsen: "U.T.". Komplet serie på 4. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/657
Charles Fazzino: "Wonderful Copenhagen". Sign. Charles Fazzino, 19/75 PR. Serigrafi i farver i tre lag. Lysmål 25 x 35.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/613
"Minotaure". No. 5, 1934. Forside af F. Borès. Bidrag af blandt andet Ernst, Breton og Dalì. Tidsskrift. 32 x 24,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/547
Nobuyoshi Araki: Komposition fra serien “Akt Tokyo”. Sign. på bagsiden. Sølv gelatin print. Lysmål 59 × 47.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt