2421/632Aarhus
Loetz: Phänomen Gre 377 vase af iriseret blåt glas. Ca. 1900. H. 26,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/714Aarhus
Jens H. Quistgaard: Salatskål af massiv stavlimet teak. Dansk Designs Denmark. H. 15,5. Diam. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/745Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Rare Wood". Cirkulært skærebræt af massiv wengé med indlæg i teak. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/746Aarhus
Richard Nissen: To drejelige kabaretfade i bøg og kirsebærtræ. Nissen, Langå. L. 27-40. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/765Aarhus
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-25. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/776Aarhus
Helle Mardahl: To objekter af glas med farvet overfang. Den ene sign. Helle Mardahl. H. 10 og 14. L. 16 og 23. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/790Aarhus
Christian Joachim: "Blue Pheasant". Vase af fajance, dekoreret med fasaner i blå og gul. Royal Copenhagen. H. 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/791Aarhus
Japansk ikebana blomsterkurv af bejdset bambus. Sign. Seisou. 20. årh.s. første halvdel. H. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/797Aarhus
Anne Vibeke Bülow: Vase af lertøj med prop, dekoreret med lys glasur. Sign. monogram, 02. H. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/807Aarhus
Søren Kongstrand: Figur af lertøj modelleret i form af en liggende løve, dekoreret med lustreglasur. Sign. SK. H. 12,5. L. 35. D. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/812Aarhus
Svend Hammershøi: To vaser af lertøj, modelleret med små hanke. Sign. Kähler. H. 12 og 16. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/814Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh: Vase af stentøj, dekoreret med blå glasur med brunlige elementer. Usign. H. 19,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/832Aarhus
Nils Kähler: Vase og skål af lertøj, delvist dekoreret med gullig glasur. Sign. Kähler. H. 23 og 34,5. (2)
Vurdering :
2421/852Aarhus
Just Andersen: Skål af tin med gennembrudt mellemstykke. Stemplet monogram, 1260. H. 18,5. Diam. 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/884Aarhus
Sudo Takeo: Mashiko flaskevase af stentøj. Sign. Tomobako medfølger. H. 18. B. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/888Aarhus
Henry Clemens van de Velde: Skønvirke vase af keramik, modelleret i organisk form med små hanke. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/891Aarhus
Ubekendt design: Figur af udskåret træ i form af et næsehorn. Mrk. FKH. H. 15,5. L. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/893Aarhus
Bodil Manz: "Facet". Cirkulær skål samt to mindre kantede skåle af porcelæn. B&G. Diam. 30 og 16. (3)
Vurdering :
2421/894Aarhus
Nils Kähler: Firesidet vase af stentøj, dekoreret med blå glasur. Sign. HAK. H. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/895Aarhus
Henning Koppel: "Blå Koppel". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Bing & Grøndahl. (68)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/896Aarhus
Monica Backström: “Kaleidoscope”. Skulptur af transparent og bemalet glas. Sign. Udført hos Kosta Boda. H. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/902Aarhus
Henning Koppel: Skål af tin. Stemplet monogram, 024. Udført hos Georg Jensen. H. 8. Diam. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/903Aarhus
Tolv bøger med beskrivelser og illustrationer om dansk og international keramik og porcelæn. (12)
Vurdering :
2421/904Aarhus
Ole Wanscher, m.fl.: Tolv bøger om Møbelkunstens historie, indretning og dekoration. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/947Aarhus
Svend Hammershøi, Kähler: Større og mindre jardiniere samt to vaser af lertøj, dekoreret med uranglasur. L./Diam. 9,5-28. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/951Aarhus
Koreansk tesæt af keramik, dekoreret i hvid slip med blomsterbort. I tilhørende æske. Punchong type. 20. årh. Tekande H. 11.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: