2421/9Lyngby
Kinesisk qingbai skål. Song dynasti 960-1279. Diam. 17,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/75Lyngby
Kinesisk Jian skål af stentøj med “harepels” glasur. Song 960–1279. H. 7,3 cm. Diam. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/81Lyngby
Kinesisk hinterglasmaleri med mytisk historie. Indrammet. Ca. 1900. Billedfelt 50 x 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/99Lyngby
Utagawa Kunisada (1786-1865) m. fl: Fire japanske træsnit med japanske figurscenerier. Indrammede. Billedfelt ca. 36 x 24 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/105Lyngby
To dele Canton emalje. 18. årh. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/129Lyngby
Femfløjet skærm betrukket med kinesiske tekstilfragmenter. Ca. 1900. Hvert panel 110 x 37 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/141Lyngby
Et par næsten identiske kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. En mærket Tongzhi (1861-1875). (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/147Lyngby
Kinesisk Imari flaskevase, Qing 18. årh. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/158Lyngby
Japansk tempelklokke af bronze, arkaisk stil, 19. årh. Vægt 1470 g. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/159Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, dekorerede i farver, den ene signeret Fang Shaoxi. Republik. Nu monterede til lamper. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/162Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i jernrødt, sign. Yi Shun Long, i bunden seglmærket Tongzhi. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
2421/165Lyngby
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze. 19. årh. Vægt 2513 g. Diam. 20 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/167Lyngby
Kinesisk lågvase af porcelæn, prydet med krakelé glasur. Republik. H. 47 cm.
Vurdering :
2421/207Lyngby
Kinesisk wucai lågvase. Shunzhi, 17. årh. H. 39 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/210Lyngby
Fem kinesiske Imari tallerkner, Kangxi og senere. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2421/214Lyngby
Kinesisk mandarin rygmærke, silkebroderi på silke. Ca. 1900. Indrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/220Lyngby
Stor kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med dansende kvinder, bagside med tekst. 20. årh. H. 61 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/252Lyngby
Kinesisk Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: