2419/519
Johan Rohde: "Dronningemønster". 18 bouillonskeer af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 613 g. L. 14,3. (18)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/524
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2419/523
Kehnet Nielsen: Selvportræt, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/521
Bent Knudsen: Kvadratisk gæstebog af sterlingsølv. Udført ca. 1970. 25 x 25.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2419/520
Jeffrey Spencer Hargrave: Ti kompositioner. Alle sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse varierer. (10)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2419/518
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Tre-personers sofa af forkromet stål med sort skind. L. 180.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2419/517
Esaias Thorén: Uden titel. Sign. E.Thorén. Olie på lærred. 20,5 x 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2419/516
Arne Bang: Vinkøler/isspand af stentøj dekoreret med grøn glasur med gråbrune og grågrønne elementer. H. 12,7/23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/515
Paul Strand: 'Georges Braque, Varangéville, France, 1957'. Sølv-gelatine print. 26,5 x 20,8. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/514
Lise Malinovsky: "Fossil Nr. 1 B", 1987. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 87. Olie på lærred. 166 x 110.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/513
Bent Karlby: "Kvadrille". Et par kvadratisk væglamper af plastik med polykrome metalskærme. L./B. 25. D. 11. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/508
Sven Havsteen-Mikkelsen: Figurkomposition. Sign. SHM samt sign. S. Havsteen på blændrammen. Olie på lærred. 58 x 84.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/506
Dan Schein: "Faun mounts villager in public view", 2015. Sign. Olie på lærred. 126 x 182.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2419/511
Henry Heerup: Ansigt. Usign. Granit. H. 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2419/507
Tove & Edvard Kindt-Larsen: Cirkulært sofabord af cubamahogni. Top med kehlet kant.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/505
Nicholas Koshkosh: Uden titel. Sign. KoshKosh 22 på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 149. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2419/504
Hans J. Wegner: “Bamsestolen”. Øreklapstol med “negle” og ben af teak samt tilhørende fodskammel af teak. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2419/502
Nicholas Koshkosh: Uden titel, 2022. Akryl, olie og spraymaling på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2419/501
Magnus L. Stephensen: Sjælden højrygget øreklapstol med stel af elm. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med ternet uld.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/500
Finn Juhl: "Høvdingestol". Lænestol og skammel af teak med lyst skind. Udført hos House of Finn Juhl. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK