2419/954
Ejnar Nielsen: Landskab fra Gjern. Sign. monogram. Olie på plade. 33 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/921
Mette Kornbeck: Parti fra Parma, Italien, 1957. Sign. MK 57. Olie på lærred. 64 x 94. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2419/918
Ville Jais Nielsen: Opstilling med tulipaner. Sign. VO. Olie på lærred. 46 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/877
Svend Engelund: Marklandskab. Sign. SE 64. Olie på plade. 50 x 65.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/862
Jais Nielsen: Pottemageren. Sign. Jais 18. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2419/771
Lili Ege: "Marklandskab, regn". Sign. Lili Ege. Olie på masonit. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/706
Svend Engelund: Interiør med nøgen, rygvendt kvinde. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 18,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/705
Svend Engelund: Interiør med figur ved vindue. Usign. Olie på kraftigt papir. Lysmål 19,5 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/539
Edvard Weie: Kunstnerens hustru. Usign. Olie på lærred. 47 x 37.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK