2419/364
Ubekendt maler, 19. årh.: Et fakkeltog. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 54. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/370
Wladislaw Chmielinski: Byparti med hestetrukne slæder på en vinterdag. Sign. W. T. Chmielinski. Olie på lærred. 25,5 x 35,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/265
Oscar Knudsen: Hestetrukken Frederikbergsporvogn på Vesterbrogade. Sign. Oscar Knudsen 1938. Olie på lærred. 39 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/264
Gerhard II ter Borch, stil, 18. årh.: Musiktimen. Interiør med en kvinde, der spiller efter noder. Usigneret. Olie på træ. 35 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/226
Agnes Lunn: Indkørsel til en gård på Sjælland. Sign. Ag. L. 91. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/230
Charles Blondin: Parti fra Montmartre. Sign. Charles Blondin. Olie på lærred. 27,5 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/227
Christian Eckardt: "Indsejling til Aarhus". Sign. C. Eckardt 94. Olie på lærred. 23 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/214
Hermann Carl Siegumfeldt: Strandparti med en optrukket jolle. Sign. Siegumfeldt 1876. Olie på lærred. 25 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2419/221
Herman Alfred Wahlberg: Klippeparti med en lille sø. Sign. Alf. Wahlberg. Olie på malepap. 42 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/220
Adolf Heinrich-Hansen: Interiør fra havesalen på Fredensborg Slot. Sign. Ad. Heinr.-Hansen. Olie på lærred. 52,5 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/213
Jan Rawicz: Kaner passerer forbi kongeslotet i Warszawa. Sign. Jan Rawiz. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/218
Vilhelm Kyhn: Marklandskab med en sø, i baggrunden en hvid gård. Sign. monogram. Olie på lærred. 25 x 32.5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/216
Georg Emil Libert: Bjergparti med rejsende holder hvil ved en grotte. Sign. G. Emil Libert 51. Olie på træ. 26,5 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/200
Dansk maler, 19. årh.: En sommerdag ved Bellevue med vajende Dannebrog. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/196
Viggo Pedersen: Fra Klithede. Sign. Viggo Pedersen samt nummereret 67 og 321. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/195
Arne Skottenborg Frederiksen: Dampskib på havet. Sign. A. S. Frederiksen 75. Olie på lærred. 47 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/193
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf 20. Olie på lærred. 49 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/191
Rudolf Rud-Petersen: Et selskab slapper af i haven. Usigneret. På blændrammen verso betegnet Rud.-Petersen. Olie på lærred. 58 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/182
Dansk maler, 19. årh.: En hjuldamper passerer et traktørsted ved Bellevue i Klampenborg. Sign. P. Lund 1873. Olie på lærred. 43 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/181
Axel Schovelin: Parti fra Dyrehaven. Usigneret. Betegnet på blændrammen. Olie på lærred. 44 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/174
Hans Dall: Udsigt over Tisvildes kyst med badehusene på stranden. Sign. Hans Dall. Olie på lærred. 42 x 73.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/155
Holger Lübbers: Et dampskib på havet. Sign. H. Lübbers 1883. Olie på lærred. 50 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/133
Ubekendt maler, 18. årh.: Demeter med neg og le. En allegori over høsten. Usigneret. Olie på lærred. 61 x 53.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/139
Ubekendt maler, 19. årh.: Udsigt mod en fæstning muligvis Vexholm i Sverige. Unsigned. Oil on canvas. 44 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/121
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskib og damper nær København. Sign. Vilh Arnesen. Olie på lærred. 38 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/115
Erik Henningsen: En mark omkranset af flettet hegn. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 34 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/109
A. E. Kieldrup: Parti fra Bornholm med klipper i sol. Sign. monogram. Olie på papir monteret på træ. 18 x 27.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/91
Hyacinthe Rigaud, dennes kreds, 18. årh.: Portræt af prins Carl af Danmark (1680-1729). Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 52 x 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/85
Pierre Mignard, efter, ca. 1700: Portræt af statsmand og finansminister Jean Baptiste Colbert. Usigneret. Olie på lærred. 69 x 57. Oval.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/73
O. D. Ottesen: Klippeparti fra Heidelberg med blomstrende anemoner. Sign. Ottesen 74. Olie på lærred. 33,5 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/61
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med slædekørsel i lav sol. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 27,5 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2419/67
Ubekendt maler, 17.-18. årh.: Et elegant selskab i et landskab. Usign. Olie på træ. 58 x 83,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/49
I. P. Møller: Parti ved Bagsværd sø med Marienborg i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 50. Empire ramme.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/43
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2419/37
Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse: : Portræt af en herre iført kyrads, halsklud og allongeparyk. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 59,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/31
Vilhelm Kyhn: "Udsigt over Søen fra Klipperne ved Rø". Sign. monogram. Verso dateret 22-6-1871. Olie på lærred monteret på lærred. 32 x 44,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2419/25
Emanuel Larsen: Kystparti med små sejlskibe. Usigneret. Olie på lærred. 36,5 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/13
Julius Exner: "Besøget hos Bedstefader". Sign. I. Exner. Olie på lærred. 29 x 37.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2419/7
Ubekendt maler, 18. årh.: Fire dørstykker med musicerende og kurtiserende par. Usignerede. Olie på lærred. Lysmål 56 x 78. Senere rammer. (4).
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2419/1
I. T. Hansen: Parti fra Marcus Lucretius' hus i Pompeji. Sign. I. T. Hansen 1906. C. Lucrezio. Olie på lærred. 18 x 23.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt