2419/82
Carl Milton Jensen: Klitterne ved Kandestederne, Skagen. Sign. Milton Jensen, 1908. Olie på lærred. 74 x 108.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/76
Torsten Kruse: Skoleskibet Georg Stage for fuld sejl med spidsgatteren "Rollo" om læ. Sign. Olie på lærred. 61 x 76.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/73
O. D. Ottesen: Klippeparti fra Heidelberg med blomstrende anemoner. Sign. Ottesen 74. Olie på lærred. 33,5 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/61
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med slædekørsel i lav sol. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 27,5 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2419/70
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk kystparti med en konebåd. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/67
Ubekendt maler, 17.-18. årh.: Et elegant selskab i et landskab. Usign. Olie på træ. 58 x 83,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/64
Julius Paulsen: Halvnøgen kvinde. Sign. J. P. 1929. Olie på lærred. 87 x 68.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2419/52
C. W. Eckersberg, efter, 19. årh.: Portræt af Frederik VI. Usigneret. Olie på lærred. 46 x 37.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/49
I. P. Møller: Parti ved Bagsværd sø med Marienborg i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 50. Empire ramme.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/46
Elise Konstantin-Hansen: Strandparti med hættemåger. Sign. EKH 21. Olie på lærred. 31 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/43
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2419/40
N. F. Schiøttz-Jensen: Forarbejde til "Brændesamlere". Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1882. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/37
Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse: : Portræt af en herre iført kyrads, halsklud og allongeparyk. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 59,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/34
Raffaele Frigerio: Interiør med en munk. Sign. R. Frigerio. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/31
Vilhelm Kyhn: "Udsigt over Søen fra Klipperne ved Rø". Sign. monogram. Verso dateret 22-6-1871. Olie på lærred monteret på lærred. 32 x 44,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2419/25
Emanuel Larsen: Kystparti med små sejlskibe. Usigneret. Olie på lærred. 36,5 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/22
Fritz Syberg: Motiv fra bakkerne ved Kærby, Kerteminde. Sign. monogram, 1931. Olie på lærred. 69 x 99
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/16
Emilie Mundt: Parti fra Berner-Oberland i Schweiz. Sign. E. Mundt 1913. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/13
Julius Exner: "Besøget hos Bedstefader". Sign. I. Exner. Olie på lærred. 29 x 37.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2419/7
Ubekendt maler, 18. årh.: Fire dørstykker med musicerende og kurtiserende par. Usignerede. Olie på lærred. Lysmål 56 x 78. Senere rammer. (4).
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2419/1
I. T. Hansen: Parti fra Marcus Lucretius' hus i Pompeji. Sign. I. T. Hansen 1906. C. Lucrezio. Olie på lærred. 18 x 23.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt